Po vydání prvního dílu knihy jsme se ptali Tomáše a Kateřiny:
Může kniha sloužit i jako rádce pro rodinné výlety? Najdou v ní čtenáři oproti seriálu i něco navíc?
„Je to skvělý průvodce – a lidé, pokud vím, knihu takhle používají, opravdu. Kniha se zasvěceným textem je určitě příjemnější než lovení informací na displeji mobilu. A tištěná kniha je v dnešní době už také tak trochu „technická památka“. Informací je v ní samo sebou víc, vysílací televizní čas je zkrátka limitovaný, protože reklamy na nová auta už netrpělivě přešlapují v režii, stejně tak není možné „přetéct“ třeba do přímého přenosu z jednání poslanecké sněmovny – to by milovníci adrenalinu opravdu nenesli.“
(z rozhovoru s Tomášem Hanákem)
Technické památky českých zemí známe jako cestopisný seriál České televize, kterým provází Tomáš Hanák. Nápad vydat je v knižní podobě byl váš?
Vlastně ano, tak trochu byl. Na pořadu jsem pracovala od prvotní myšlenky jako dramaturg, a když jsme začali s natáčením, oslovila jsem Edici ČT, jestli by o knihu na základě pořadu neměli zájem. V té době jsem si tedy ještě myslela, že ji napíše scenáristka cyklu, ale ta se textu bohužel nemohla kvůli jiným pracovním po-vinnostem věnovat, a tak ten úkol zbyl na mě. Trochu jsem se za něj proklínala, ale nakonec zvítězila touha tomu pořadu pomoct co nejvíc a do knihy jsem se pustila v době, kdy už diváci měli možnost pořad sledovat v televizi. (z rozhovoru s Kateřinou Šardickou)
Technické památky 19. století
Druhý díl s názvem C. a k. Technické památky českých zemí je rozšířením druhé řady stejnojmenného dokumentárního cyklu. Vydáváme se zde po stopách císařských a královských technických památek, které vznikly mezi lety 1804 a 1918. Jsou jimi např. vodní elektrárna, mechanická tkalcovna, leštírna, dřevouhelná huť, pivovar, hornický skanzen, železnice, viadukty, tunely…
Každá stránka knihy je cestou do minulosti i současnosti těchto unikátních památek, do světa vizionářů, kteří je vytvořili, i těch, kteří je dnes chrání a udržují při životě.