Recenze: Muzeum nesplněných slibů

archiv revue
Muzeum nesplněných slibů je místem zmařených nadějí a ztrát.

„Nic v životě není tak, jak se slíbilo.“ 

Kniha s příznačným názvem Muzeum nesplněných slibů se dělí do dvou časových os odehrávajících se ve dvou evropských městech. Do Paříže se dostáváme v současnosti. Mladá, avšak životem velice zkoušená Laure vede v této světové metropoli vlastní muzeum. Muzeum má skromnou sbírku, nicméně exponáty v něm vystavené jsou neokázalé a vyprávějící příběhy plné naděje i zklamání. Každý vystavený předmět byl kýmsi darován – plechovka od sušenek, svatební závoj, dětská botička, neoznačené zpáteční jízdenky odkudsi kamsi a každý z těchto předmětů představuje pro daného jedince trpký životní úděl. I Laure do muzejních sbírek přispěla svou upomínkou na bolavé vzpomínky ze svého mládí. Vypovídat se z bolesti Lauře pomůže houževnatá, a tak trochu arogantní, drzá a paličatá novinářka May, která se začne o samotné muzeum, a později i o samotnou Lauřinu minulost, zajímat. 

„Věnovat předmět muzeu je cesta, jak se vyrovnat s něčím, co se v životě pokazilo.“

„Minulost je s námi pořád, ať chceme nebo ne.“

V druhé časové ose se přeneseme do Prahy roku 1986. Zde se dvacetiletá Laure ocitá, dá se říci, náhodou. Následuje zde své „pány“, kterým hlídá děti a stará se o domácnost. Za železnou oponou ji čeká šedivý svět protkaný netušeným nebezpečím. Jako cizí příslušnice je hlídaná na každém svém kroku. Jaké následky bude mít její okouzlení mladým českým muzikantem Tomášem, o tom se brzy přesvědčí na vlastní kůži. Tomáš je systémem označen za „nepřítele“. Je rockovým vojákem bojujícím proti tehdejším politickým machinacím pomocí hudby a loutkového divadla.
 

„Každá lidská bytost má právo na svobodné umělecké vyjádření.“
 

Laura brzy zjistí, že osobní svoboda, svoboda slova, vlastní myšlenky a zejména vlastní činy nemají v komunistickém Československu co dělat. S Tomášem prožívá vášnivý vztah, který ovlivní celý její život. Nakonec se i ona dostává do spárů tehdejších politických činitelů a příjemné to rozhodně nebude.

Román Muzeum nesplněných slibů mě okouzlil zejména tím, že se jedná o román zahraniční autorky, která se k jeho námětu nechala inspirovat návštěvou Muzea komunismu v Praze. Tato návštěva v ní zanechala nesmazatelnou stopu. Nutno podotknout, že následujícího bádání a studia historických dokumentů se spisovatelka zhostila velmi dobře a atmosféru tehdejších doby se jí podařilo vylíčit poměrně přesvědčivě. Vždy mě „dojme“, když si zahraniční autor vezme na paškál historické události naší země.

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Muzeum nesplněných slibů

0.0 0
od 279
POSLEDNÍ KUSY
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Německá autorka, profesně se věnující poradenství v oblasti zvládání stresu a vyhoření, Tessa Randau, působila roky jako novinářka a šéfredaktorka časopisu pro ženy. Útlá knížečka „Moře a já“, kterou v češtině vydalo nakladatelství Kazda, je inspirována jejími zkušenostmi se zvládáním stresu, hledáním životní rovnováhy a zlepšením kvality života. Po přečtení pevně věřím, že může ovlivnit vnímání mnoha žen, které bojují se svými vlastními démony méněcennosti.
Jste zvědaví, co pro vás máme přichystáno na tento víkend?
Zpočátku to vypadalo jako banální případ. Mrtvý muž? No a? Jenomže muži ještě zaživa někdo vyřezal do kůže hrozivé rány. Policejní tým brzy objeví vycpaná zvířata s úplně stejnými jizvami. Zároveň s tím se začnou ztrácet místní dívky a jednou z pohřešovaných je dcera policejní ředitelky. Někdo vzal spravedlnost do svých rukou, ale nikdo netuší, komu a za co se chce pomstít.